V.S Naipaul-Nehrin Dönemeci

nehrin-donemeci-v-s-naipaul

Genelde yazmaya alışık olduğum eleştirilerden farklı olarak okuduğum kitaplarla ilgili tavsiye/tanıtım arası yazılar da yazmaya karar verdim. Bir nevi kendi “goodreads” listemi oluşturmak bağlamında. Daha sonra belki aynı kitaplar için deneme ya da eleştiri benzeri yazılar da yazarım.

Naipaul’un eskiden “Taklitçiler” isimli romanını okumuştum. Okumam bir hayli eskiye dayandığı ve üzerine de herhangi bir şey yazmamış olduğum için -evet, yazmak hafızıya güçlendiriyor- çok net bir şekilde anımsadığımı söyleyemeyeceğim ancak yazarın bu kitabını da severek okumuştum. Nehrin Dönemeci romanında Salim’in ağzından, onun yaşadıkları ile bağlantılı olarak bağımsızlığını yeni kazanmış bir Afrika ülkesindeki politik ve kültürel çalkantıları okuyoruz. Kitabı okurken “Şarkiyatçılık” ve “Üçüncü Dünya Ülkesi” kavramlarının akla gelmesi işten bile değil. Özellikle bu alanlarda daha önce az da olsa okuma yapmışsanız, kitap iyi yazılmış bir roman olmanın ötesinde sizi bu kavramlarla bağlantı yapmak durumunda bırakıyor. Ayrıca yine Türk Modernleşmesi’ne ilişkin çok detaylı olmasa bile okumalarınız olduysa bir çok benzerlik görebiliyorsunuz.Daha doğrusu ben gördüm. Kısacası ustaca kurgulanmış bir roman olması haricinde çok farklı konular üzerinde insanı düşünmeye sevk eden, derinlikli bir kurgu var elimizde. Bu kitabı okumanın doyurucu ve heyecan verici bir deneyim olduğunu – en azından kendi açımdan- belirterek noktalayım.

“Köleyi tanımakta ya da ona nasıl davranılacağını bilmekte kölenin üstüne yoktur”. Naipaul-Nehrin Döenemci- s. 142.

Yukarıdaki alıntıladığım cümleyi okuduğumda ülkemizi ve yıllardır süre gelen yönetilişini düşünmeden edemedim. Belki bizim için en büyük değişim içimizdeki kölelikten sıyrıldığımızda başlayacak.

V.S Naipaul-Nehrin Dönemeci-Can Yayınları-2015-359 sayfa.

 

 

 

 

Advertisements

Tagged: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: